Hoppa till sidans innehåll

Rekordmånga deltagare på Göteborg Open

19 NOV 2014 10:40
Till helgen är det dags för den 29:e Göteborg Open
  • Uppdaterad: 16 FEB 2017 09:32

På fredag smygstartar den stora ungdoms- och rekryteringstävlingen Göteborg Open med unified-boccia. På lördag tar det sedan ordentlig fart, med en stor invigningsceremoni och en rad olika sporter på programmet – allt från elhockey och luftgevärsskytte till simning och rullstolsdans.

Årets upplaga, den 29:e, väntar rekordmånga deltagare – över 300 idrottare från ett 40-tal föreningar. Tack vare en speciell donation från Bröderna F:s gåvofond behöver ingen betala någon startavgift.

De flesta av aktiviteterna sker i Lundbystrandshallarna, men simningen, ridning och racerunning är av praktiska skäl förlagda till andra arenor.

Här är hela programmet:

Fredag 21 november

09.00 – 12.30 Unified Boccia (Sporthall 1)
12.45 Prisutdelning (Sporthall 1)

Lördag 22 november

08.00 – Sekretariatet öppet (Sporthall 1)
08.30 – 08.55 Samling inför invigning (Sporthallar 3-5)
09.00 – 09.30 Inmarsch och invigningsceremoni (Sporthall 1)
09.30 – 14.00 Boccia (Sporthall 2 + 4)
14.00 Prisutdelning, boccia (Sporthall 4)
09.30 – 16.30 Innebandy, Riksgymnasiet (Sporthall 3)
16.45 Prisutdelning, innebandy (Sporthall 3)
10.00 – 18.00 El-hockey (Sporthall 1)
12.15 – 13.00 Floor Hockey, uppvisning (Sporthall 3)
13.00 – 16.00 Luftgevärsskytte (Sporthall 5)
16.00 Prisutdelning, luftgevärsskytte (Sporthall 5)
14.30 – 16.30 60 m - rullstolskörning/löpning (Sporthall 2 + 4)
16.30 Prisutdelning, 60 m (Sporthall 2 + 4)
16.00 – 17.30 Simning (Lundbybadet)
17.35 Prisutdelning, simning (Lundbybadet)
19.00 – 22.30 Eventafton (Dalheimers hus)
20.00 – 20.30 Rullstolsdans (Dalheimers hus)
20.30 Prisutdelning, rullstolsdans (Dalheimers hus, A-salen)

Söndag 23 november

09.00 – Sekretariatet öppet (Sporthall 1)
08.30 – 12.00 Elhockey (Sporthall 1)
12.00 Prisutdelning, elhockey (Sporthall 3)
09.30 – 11.30 Minicurling (Sporthall 4)
11.45 Prisutdelning, minicurling (Sporthall 4)
09.30 – 11.30 Bordtennis (Sporthall 3)
11.30 Prisutdelning, bordtennis (Sporthall 3)
09.30 – 12.00 5-kamp (Sporthall 2 + 4)
12.00 Prisutdelning, 5-kamp (Sporthall 4)
09.30 – 14.00 Rullstolshandboll (Sporthall 5)
14.15 Prisutdelning, rullstolshandboll (Sporthall 5)
09.30 – 11.30 Racerunning (Angereds Arena)
11.30 Prisutdelning, racerunning (Angereds Arena)
11.00 – 12.30 Ridning (Lunna gård, Rödbo)
12.45 Prisutdelning, ridning (Lunna gård, Rödbo)
12.30 – 14.30 Parallellslalom (Sporthall 1)

 

För mer information KLICKA HÄR

Skribent: Anna Carin Ahlquist

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG

Sponsorer

adressandring
Jysk
SKF

Officiella leverantörer

Scandichemma
GrandTravelGroup

Andra kanaler

Facebookch-twitter
YoutubeInstagram

Postadress:
Göteborgs Parasportförbund
Pjäshallen, Övre Kaserngården 8
415 27 Göteborg

Besöksadress:
Övre Kaserngården 8
415 27 Göteborg

Kontakt:
Tel: +4631431893, +4631432256
E-post: This is a mailto link